Aile terapisine başvurmak ne işe yarar?         

                                                                 

“Eşimle birbirimizi severek evlendik…Çok mutluyduk…Ne oldu bize bilmiyorum.. Eşim çok değişti…Mutsuzum…bence bu evlilik çoktan bitti ama çocuklarıma kıyamıyorum…..”

Yaşam hep güzelliklerle gelse.  Çevremizden, sevdiklerimizden bazen  de sessizce kendimizden yukarıdaki sözleri duyduğumuzda kendimizi ne kadar mutsuz ve güçsüz hissederiz. İlişkiler çok özeldir. İlişki insana özeldir. İnsan insansız yaşayamaz . Kaldı ki yakın ilişkiler söz konusuysa en büyük mutluluklar ve mutsuzluklar buradadır.

Değişim hayatın bir gereğidir. Hayatımıza katılan eş ile birlikte değişim dönüşüm sürecimiz devam eder.  Kişiler partner olarak birbirlerini seçtikleri andan itibaren yaşamlarında yeni bir yola girerler. Hayatındaki sosyal ağa yeni ve önemli biri eklenir.  Evlilik gibi yapısal bir değişimde seçilen kişinin  mevcut olan sosyal ağıyla da  ilişki söz konusudur. Yakın ilişkiler artar. Kayınvalide, kayınpeder, görümce, baldız…Değişim sürecinin nasıl bir yol izlediğidir ilişkide mutluluk. Aynı paralelde mi ayrı yönlerde mi değiştiğimiz.

Sevgiliyken her şey güzeldir. Büyüleyici bir ilişkiden bahsedenler olur. Peki büyü nerede bozulur ? Yüzüklerle mi, düğünde mi, balayında mı?

Özenle hazırlanarak prensin muhteşem partisine giden Külkedisi saat 12 olunca panikle koşmaya başlar. Ayakkabısını fırlatırcasına koşar. Büyünün bozulmaya başlaması fikri korkunçtur, tahammül sınırını zorlar. Tıpkı değer verdiğimiz, sevdiğimiz , aşık olup birlikte olduğumuz kişinin yanındayken dengelerin bozulmaya başladığını hissediyorsak. İnsanoğlu hemen çözümler üretir. Savunma mekanizmaları  dediğimiz türden: “ yok canım öyle denek istemedi” “ bu hala böyle” “benim kocam yapmaz”

Genellikle çift terapisine geliş saat 12’yi biraz geçe olur.  O büyüyü yeniden oluşturması gizli beklentisiyle. Ama periler artık yoktur ve büyü olmadan bu ilişkide  kendilerine iş düşmektedir. Terapist de yol arkadaşı olur . İlişki ortada çift ve terapist etrafında yeni bir yola girerler.

Çift terapisinde her iki taraf da aynı beklentideyse süreç daha kolay olur. Ama birinin hoşuna gitmeyen durumlar varsa bunlar da ele alınır. Eşler çift terapisine sıklıkla sorunlarla boğuşup çözümsüz kaldıkları sona yakın yerlerde başvurururlar. Tüm terapiler gibi bu süreçteki motivasyon önemlidir. Bir tarafın motivasyonunun düşük olduğu durumlarda “sorun bende değil” söylemleri oluşabilir . Kilit nokta da burasıdır. Sorun ilişkidedir ve çözümde her iki tarafın varlığına ihtiyaç duyar.

Terapist kimin haklı  ya da daha haklı olduğunu söyleyecek bir rolde değildir. Bireysel terapilerden en büyük fark bireysel iyilik halinin ötesinde ilişki odaklı çalışılmasıdır. Seansların bir kısmında görüşmeler yapılır ancak bu görüşmeler ilişki hedefli yapılan görüşmelerdir. Sorun ve çatışmaların yoğun olduğu ilişkilerde eşlerden biri ya da ikisinin de psikolojik / psikiyatrik destek almaları gerekirse bu desteğin farklı uzman/lar  tarafından verilmesi etiktir.

Bugün delicesine beğenip bir ay sonra elimizi bile sürmek istemediğimiz giysilere sahibiz.  Yaşam standardımızı zorlarcasına alışveriş yaparak çok şeye sahip olmak istediğimiz bir tüketim çağındayız. Bu psikolojide insanlar hızlı, sabırsız, toleranssız. Hemen sahip olmak istiyoruz, bir kusur görürsek uzaklaşıyoruz.  Evlilikler de hızlıca kurulup bozulabilir formata geldi. Hızın ve beklentinin yüksek olduğu bu ortamda sıklıkla çift terapisinden beklentinin de benzer olduğunu söyleyebiliriz.

Sağlıklı insan kendini tanıyan, kabul eden, kendi içinde ve çevresiyle uyum becerilerine sahip olandır dediğimizde, sağlıklı ilişki için de bireylerin ruh sağlıklarını korudukları,  ilişkideki doyum ve uyumları hedefleniyor. Evlilik öncesinde çiftin kendisi, birbiri ve ilişkiyi bekleyen olası durumların ele alındığı evlilik öncesi danışmanlık henüz rağbet görmese de ilişkiyi fazla yormadan,  sonuna  gelmeden sorunların başlangıcında destek alabilmek çift terapilerinin daha güçlü olduğu durumlar.

Sağlıklı günler, mutlu ilişkiler dileğiyle.

 

 

Meral YILDIRIM KESKİN

Psikolog / Aile ve Çift Terapisti

Son Tweetler

HİZMETLERİMİZ

 • İlaç Tedavisi
 • Psikoterapi
 • Deneyimli Kadro
 • Bilimsel Yöntemler

İLETİŞİM

 • Yücetarla Caddesi Kenan Akgün Apt. 
 • No : 55/4 ( Çamlık Hastanesi Karşısı )
  Bakırköy / İstanbul
 • Telefon: (0212) 660 36 44
 • Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • Hasta Kabul Saatleri : 08:00 - 20:00
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…