Sınavlarda heyecan artışına bağlı olarak bu belirtileri hissediyor olabilirsin. Sınav kaygısı öğrencilerin büyük bir bölümünü rahatsız eden bir duygu. Ancak kaygı ile baş etmede ilk adım kaygılı olduğunu kabul etmektir.

 Sınavlarda heyecan artışına bağlı olarak bu belirtileri hissediyor olabilirsin. Sınav kaygısı öğrencilerin büyük bir bölümünü rahatsız eden bir duygu. Ancak kaygı ile baş etmede ilk adım kaygılı olduğunu kabul etmektir. Daha sonra kaygıya neden olabilecek durumları inceleyebilirsin. Kaygıyı azaltmak için kendine uygun bir zaman planlaması yapabilirsen oldukça faydasını göreceksin. Gevşeme egzersizleri de bedenin de oluşan bu rahatsız edici belirtileri azaltmana yardımcı olacaktır. Ancak ne olusa olsun yapmanı istediğim b,ir şey var ki o da mutlaka sınavlara girmen. Kaygılı olduğun için sınava girmekyten kaçınman en istemediğimiz şey olacaktır.

 Deneme sınavlarında  çok panikliyorum. Bu durumun gerçek sınavda da olmaması için neler önerirsiniz.

     Deneme sınavlarında panikleyen bazı öğrencilerin sene içerisinde kaygısının azldığına şahit oluyoruz. Burada farklı faktörler sözkonusu. İlki öğrencinin sene içerisinde sık sık sınavlara girerek sınav tecrübesini artırması. Bu sayede öğrenci kaygı uyandıran durumla yani sınavla sık sık karşılaşarak sınava karşı duyarsızlaşabiliyor. Diğer yandan yıl içerisinde konuların daha iyi öğrenilmesi ve öğrencinin kendisine daha çok güvenmesi yine kaygının azalmasına katkıda bulunuyor.

    Sınavlarda öğrencilerin büyük bir bölümü kaygı yaşar. Ancak yaşanan bu kaygı kişiden kişiye değişir. Sınavda yaşadığınız kaygının normal olduğunu düşünün. Ancak kaygıyı paniğe dönüştürmemek sizin elinizdedir. Burada öğrenci yaşadığı duruma bağlı  olarak gelişen felaket içeren yorumlar çerçevesinde paniklemektedir. Kaygıyı paniğe dönüştürmemek için kendinizle daha olumlu konuşmalar yapmanız faydalı olacaktır. Ancak bu konuda ilerlemek için bir uzmandan yardım almanız daha iyi olabilir.

 Ders çalışmaya çabalıyorum. Ancak derse bir türlü başlayamıyorum. Sınav kaygısı ile ilgili olabilir mi ?

    Sınav kaygısını yoğun düzeyde yaşayan öğrencilerde derse başlama konusunda sorunlar olabiliyor. Öğrenci  ders çalışmayı istemesine rağmen kaygıları nedeniyle derse başlamakta güçlük çekiyor. Burada yapılabilecek ilk şey öncelikle bir program hazırlayarak yapılacak işi kafanızda iyi oturtmanız. Daha sonra programı küçük parçalar halinde uygulamaya çalışmak faydalı olabilir. Öncelikle masada ders çalışma alışkanlığını geliştirmeniz yararlıdır. Öncelikle  Masada ders çalışmak yerine  sevdiğiniz bir kitabı okumaya başlamayı ve zamanla bu süreyi artırmayı deneyebilirsiniz.

 Sınavlarda dikkatim dağılıyor . bunu engellemek için ne yapabilirim?

    Bir öğrencinin dikkati bir ders saatinde ortalama olarak 5 ile 50 arasında  dağılır. Bu dağılma öğrenciden öğrenciye değiştiği gibi aynı zamanda öğrenilmek istenen konuya göre de değişiklik gösterir. Eğer ilginizi çeken bir konuda ders işleniyorsa dikkatiniz daha az dağılacaktır. Ancak ders eğer ilginizi çekmiyorsa dikkatinizin daha sık dağılması , yoğunlaşma güçlüğü yaşamanıza neden olacaktır.

    Dikkat ile ilgili sorunlar sınavlara hazırlanan  öğrencilerin büyük bir bölümünde görülür. ancak pek azı fizyolojik nedenlerle ilgilidir. Depresyon ve hiperaktivite sınavlara hazırlık sürecinde öğrencinin dikkat sorunları yaşamasına neden olabilecek  iki sorundur. Bunun dışındaki dikkat sorunları ya duygusal psikolojik nedenlerle ilişkilidir, ya da eğitimsel alışkanlıklarla ilişkilidir.

Dikkat hatalarını azaltmak için şunları yapabilirsiniz.

Sınava girdiğinizde hangi alanlardaki testleri hangi sırayla çözeceğinizi belirleyin.

Farklı soru tiplerinden  bol bol sorular çözün.

Sınavlarda zor soru kolay soru ayrımı yapmayın. Kolay sorular en sık dikkat hatası yapılan sorulardır.

Her öğrencinin dikkatinin zaman zaman dağıldığını unutmayın. Sınavda  dikkatinizin dağıldığını hissetiğinizde 30 saniyelik kısa molalar verin.

Baş etmekde zorlandığınız Duygusal psikolojik sorunlarınız konusunda bir uzmandan yardım alın.

 

Yrd. Doç. Dr. Ferahim Yeşilyurt 

Son Tweetler

HİZMETLERİMİZ

 • İlaç Tedavisi
 • Psikoterapi
 • Deneyimli Kadro
 • Bilimsel Yöntemler

İLETİŞİM

 • Yücetarla Caddesi Kenan Akgün Apt. 
 • No : 55/4 ( Çamlık Hastanesi Karşısı )
  Bakırköy / İstanbul
 • Telefon: (0212) 660 36 44
 • Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • Hasta Kabul Saatleri : 08:00 - 20:00
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…